Kontaktujte nás: 777 080 000 | info@myway.cz

Jedna z nejstarších kolébek civilizace láká cestovatele svými fascinujícími historickými památkami, které zde stály již v době, kdy se v jiných částech světa lidstvo teprve probouzelo. Od konce 20. století však Egypt láká návštěvníky také svými kvalitními písčitými plážemi na březích Rudého moře, kde doslova před očima rostou luxusní hotelové resorty a celá turistická města. Tajemstvím úspěchu těchto center jsou výborné klimatické podmínky umožňující přímořskou rekreaci a koupání po celý rok a současně i snadná  dostupnost z Evropy. V neposlední řadě lákají zdejší přímořská střediska svými skvělými podmínkami pro potápění, šnorchlování a hraní golfu.

Základní informace o Egyptě

Oficiální název: Egyptská arabská republika

Politický systém: republika

Rozloha: 1 000 000 km2

Počet obyvatel: 80 milionů

Hlavní město: Káhira

Úřední jazyk: arabština

Dorozumění: angličtina v turistických oblastech

Náboženství: islám 94%, křesťanství 6%

Místní měna: egyptská libra (EGP, LE) = 100 piastrů = 1000 milimů (1EGP = cca 3,50 Kč)

Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami běžné, bankomaty zatím málo rozšířené

Místní čas: SEČ +1 hodina (i v době letního času)

Elektřina: 220 V, adaptér není nutný

Vstupní formality: cestovní pas a turistické vízum, viz. níže.

Místní doprava: Poměrně bezpečná a cenově dostupná taxi, cenu by si měl cestující s řidičem sjednat předem – dohovořit se s nimi lze většinou anglicky.

Očkování a lékař: Povinné očkování není předepsáno. Hygienické podmínky nejsou vždy na  středoevropské úrovni, doporučuje se cestovat s léky proti zažívacím potížím. Turistická střediska mají většinou své lékaře nebo zdravotníky.

Doprava

Z Káhiry do Hurghady jsou klienti přepravováni klimatizovaným autobusem. Vzdálenost je cca 510 km, cesta trvá asi 6 hodin s půlhodinovou přestávkou na občerstvení. Vzdálenost 450 km z Hurghady do Asuánu trvá asi 7 hodin s půlhodinovou přestávkou. Z Luxoru do Hurghady je cesta dlouhá 280 km a trvá 4 hodiny s půlhodinovou přestávkou. Pro přesuny v Káhiře je lepší využít služeb podzemních vlaků metra, jimiž se cestuje rychle a čistě. Rovněž mikrobusy poskytují v Káhiře pohodlnou a spolehlivou přepravu. Romantické felukky, křižující vody Nilu, jsou praktické a malebné. V Luxoru a Asuánu se můžete též nechat svést v romantických koňských drožkách kalači.

Spropitné

Spropitné (bakšiš) v arabských zemích je naprosto běžné a je považováno za samozřejmou součást poskytování služeb. Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě obdržených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve Vašich rukou.

Devizové podmínky a měna

Egyptskou měnou je egyptská libra (LE), drobnou jednotkou jsou piastry (PT). Do Egypta je možné dovážet a vyvážet jakoukoli volně směnitelnou měnu v neomezeném množství. V hotelích a v některých „kamenných” obchodech lze platit bez problémů cestovními šeky a eurošeky a rovněž platebními kartami. To ale neplatí na tržištích ani na výletních lodích po Nilu, kde se platí výhradně hotovými penězi. Dovézt nebo vyvézt je dovoleno nanejvýše 1 000 egyptských liber. Peníze lze měnit v hotelích, směnárnách nebo v bance bez poplatku za výměnu. Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 8:30 do 14:00 hodin

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Egypta je od držitelů cestovních pasů ČR vyžadováno vstupní vízum. Vízum si můžete zakoupit přímo na letišti po příletu do Egypta a jeho cena je 15 USD. To pasu vám pak bude vlepena známka. Většina CK zajišťuje vízum již při koupi zájezdu a poplatek je uveden přímo v cestovní smlouvě. Zde ale počítejte, že cena bude o něco vyšší, než byste platili přímo na místě. Vzhledem k tomu, že s koupí víza přímo na místě nejsou vůbec žádné problémy (nejsou vyžadovány žádné formuláře ani není potřeba dokládat fotografie), doporučujeme si vízum obstarat individuálně a přímo v Egyptě. Cestovní pas musí mít platnost alespoň 6 měsíců od ukončení pobytu v Egyptě.

Zdraví - očkování

Při cestách do Egypta není vyžadováno žádné očkování. O doporučených očkováních se informujte u svého praktického lékaře.